Jak pracuje ślusarz

Praca ślusarza związana jest bezpośrednio z rodzajami zamknięć, z którymi można się spotkać. Ślusarz za pomocą specyficznych technik i narzędzi potrafi otworzyć i naprawić praktycznie każdy zamek - samochodu, mieszkania czy sejfu.


Co to jest klucz

Klucz jest to przedmiot służący do otwierania zamka. Istnieje wiele rodzajów kluczy, między innymi: klucz mechaniczny – odpowiednio ukształtowana krzywka klucza ustawia zapadki zamka w pozycji umożliwiającej obrót bębenka i przesunięcie zasuwy zamykającej; klucz magnetyczny – wewnątrz klucza znajduje się zespół magnesów, które po zbliżeniu do zamka powodują odchylenie zapadki blokującej obrót bębenka oraz przesunięcie zasuwy zamykającej i aby otworzyć zamek magnetyczny, wystarczy przyłożyć klucz do określonego miejsca: klucz prosty – tu zabezpieczeniem jest jedynie mniej lub bardziej skomplikowany kształt języczka klucza, który daje się włożyć jedynie do otworu o odpowiednio wyciętym kształcie.

Jak działa wytrych

Do otwierania zamka, w przypadku braku klucza, może służyć także wytrych, czyli przedmiot umożliwiający odblokowanie zamka przez ustawianie kolejno poszczególnych zapadek blokujących. Wytrych pomaga kolejno ustawić poszczególne zapadki lub piny blokujące cylinder w odpowiednich pozycjach, po wcześniejszym napięciu cylinderka napinaczem, tak, aby piny już ustawione nie wracały do pozycji wyjściowej. Pozwala to na odblokowanie mechanizmu zamka. W Polsce, zgodnie z kodeksem wykroczeń, art. 129 § 1, posiadanie lub wyrabianie wytrychów przez osoby nietrudniące się zawodem, w którym jest to niezbędne, jest karalne. Dzieje się tak niezależnie od przeznaczenia wytrychów lub intencji posiadacza.

Jak pracuje ślusarz

Co to jest lockpicking

Lockpicking jest to angielski termin określający sztukę manipulacji zamkiem za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi (takich jak np. wytrych) w celu niedestrukcyjnego otwarcia mechanizmu bez użycia klucza. Ze względu na sposób funkcjonowania zamków lub niedoskonałości projektowe i produkcyjne, jest to zwykle zadanie zdecydowanie prostsze, niż wynikałoby z oszacowania liczby kombinacji dostępnych kluczy.

Lockpicking jest często wykorzystywany przez ślusarzy wzywanych do pomocy w przypadku utraty klucza lub awarii, jak również do celów kradzieży przez złodziei. Istnieją też grupy hobbystycznie i sportowo zajmujące się otwieraniem posiadanych przez siebie zamków (m.in. The Open Organisation of Lockpickers). W Polsce, zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu wykroczeń, posiadanie lub wyrabianie wytrychów przez osoby nietrudniące się zawodem, w którym jest to niezbędne, jest karalne. Dzieje się tak niezależnie od przeznaczenia wytrychów lub intencji ich posiadacza.

Czym jest bumping

Bumping jest to termin określający sztukę manipulacji zamkiem za pomocą odpowiednio spreparowanego klucza, pozwalający na otwarcie wielu zamków, które posiadają mechanizmy zapobiegające tradycyjnemu lockpickingowi. Bumping wykorzystuje sposób budowy typowych zamków bębenkowych, gdzie lekkie uderzanie w niepasujący do zamka klucz z każdą pozycją wyciętą możliwie najgłębiej (pozycja 9), może doprowadzić do chwilowego oddzielenia górnych i dolnych części bolców, umożliwiając przekręcenie klucza.

Technika ta znana była ślusarzom przynajmniej od lat 70., ale stała się przedmiotem powszechnego zainteresowania w Europie, gdy omówiona została w serii reportaży telewizyjnych dzięki staraniom Klausa Nocha oraz holenderskiej organizacji TOOOL; równocześnie, w Stanach Zjednoczonych, rozpropagowana została przez Marca Tobiasa.

Bumping wymaga zdecydowanie mniej doświadczenia i wiedzy, a także zajmuje mniej czasu i pozostawia mniej śladów, niż inne stosowane metody otwierania zamków. Technika ta jest jednak relatywnie głośna (ze względu na konieczność uderzania w klucz) i wymaga posiadania klucza pasującego do profilu danego zamka, więc jej przydatność dla przestępców jest ograniczona. Ponadto, pewne rodzaje zamków, na przykład mechanizmy oparte na dyskach (jak np. Abloy Protec), są z natury niewrażliwe na bumping.



ABC ślusarstwa

Poznaj specyfikę pracy ślusarza i jakie narzędzia wykorzystuje:

ABC ślusarstwa

Jak pracuje ślusarz

Do otwierania zamka, w przypadku braku klucza, może służyć także wytrych, czyli przedmiot umożliwiający odblokowanie zamka przez ustawianie kolejno poszczególnych zapadek blokujących...

ABC ślusarstwa

Co otwiera ślusarz

Drzwi są ruchomą przegrodą - elementem zamykającym otwór w ścianie budynku, ściance mebli, karoserii pojazdu...

ABC ślusarstwa

Czym jest ślusarstwo

Ślusarstwo, znane już w starożytności, początkowo łączyło się z kowalstwem. W późnym średniowieczu powstały w miastach europejskich cechy kowali i ślusarzy...