Drzwi są ruchomą przegrodą - elementem zamykającym otwór w ścianie budynku, ściance mebli, karoserii pojazdu, a także konstrukcją niezbędną do umocowania tego elementu. Drzwi stosowane w budynkach zamykają otwory, służące do przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami. Tego rodzaju drzwi występują w wielu odmianach, różniących się kształtem, konstrukcją i sposobem otwierania.
Element ruchomy drzwi to skrzydło, a nieruchome obramowanie otworu to ościeżnica. Uchwyt, który służy do otwierania i zamykania drzwi to klamka. Elementy te są typowe dla tradycyjnych, najczęściej spotykanych drzwi. Jednak wiele nowoczesnych rozwiązań nie posiada w ogóle klamki i ościeżnicy, a nawet nie ma typowego skrzydła, tylko tzw. płaty drzwiowe. Drzwi mogą być zdalnie sterowane siłownikami, maszynami drzwiowymi, a także mogą się automatycznie otwierać po zbliżeniu się osób. Ze względu na konstrukcję, drzwi charakteryzują się różnym poziomem szczelności. Np. stosowane w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobus, tramwaj itp.) drzwi odstawiane do wewnątrz i składane są trudne do uszczelnienia, natomiast drzwi odstawiane na zewnątrz oraz odskokowo-przesuwne są bardzo szczelne, ze względu na rozdzielenie realizacji ruchu otwierania i dociskania do ościeżnicy. Można też wykonać np. drzwi zawiasowe w wersji szczelnej, inaczej konstruując ościeżnicę.
Ze względu na ilość skrzydeł i sposób ich mocowania dzielimy drzwi na następujące typy: wejściowe wewnętrzne i zewnętrzne, zawiasowe prawe lub lewe, jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, obrotowe, przesuwne, składane, harmonijkowe, odstawiane na zewnątrz lub wewnątrz, odskokowo-przesuwne, rolowane, odchylane. Przy rozróżnieniu drzwi istotna jest ich funkcja. Według niej dzielimy drzwi ze względu na położenie w budynku - na wewnętrzne, umieszczone w ścianach pomiędzy pomieszczeniami i zewnętrzne, czyli znajdujące się w ścianie zewnętrznej i będące wejściem do budynku. Ze względu na położenie zawiasów w drzwiach i kierunek ich otwierania rozróżnia się drzwi prawe (gdy zawiasy znajdują się po prawej stronie kiedy otwieramy do siebie) lub lewe (gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie kiedy otwieramy do siebie.
Drzwi w budynkach mogą pełnić wiele różnych funkcji: zamknięcie pomieszczenia, w tym zabezpieczenie przed włamaniem (drzwi antywłamaniowe), ochrona przed wpływem warunków atmosferycznych i hałasem, przegroda przeciwpożarowa (drzwi oddzielenia pożarowego), funkcja reprezentacyjna, dekoracja elewacji budynku, nasłonecznienie pomieszczenia, w przypadku drzwi przeszklonych, zapewnienie warunków ewakuacji, zwłaszcza w budynkach przeznaczonych do przebywania wielu osób.
ABC ślusarstwa
Poznaj specyfikę pracy ślusarzai jakie narzędzia wykorzystuje:
Czym jest ślusarstwo
Ślusarstwo, znane już w starożytności, początkowo łączyło się z kowalstwem. W późnym średniowieczu powstały w miastach europejskich cechy kowali i ślusarzy...
Jak pracuje ślusarz
Do otwierania zamka, w przypadku braku klucza, może służyć także wytrych, czyli przedmiot umożliwiający odblokowanie zamka przez ustawianie kolejno poszczególnych zapadek blokujących...
Co otwiera ślusarz
Drzwi są ruchomą przegrodą - elementem zamykającym otwór w ścianie budynku, ściance mebli, karoserii pojazdu...